Jednou z největších letošních změn v Colognii bude bezesporu také změna interního informačního systému.
Stávající systémy Colis a Colis NOVA se s námi po cca 14leté službě letos rozloučí a odeberou se na zasloužený odpočinek. Nahrazovat je bude systém Helios, a to konkrétně ve verzi Nephrite (dříve Green). Tato verze se řadí ke špičce informačních systému ve střední Evropě. Je primárně určena pro střední a velké firmy (výrobní i jiné), holdingové struktury, či korporátní sféru, a v prostředí Colognie tak svým rozsahem zcela nahradí nejen systémy Colis, ale také všechny ostatní programy, které dnes s Colisem jakkoliv kooperují (s výjimkou systému Plantyst a specializovaných softwarových řešení).
Verze Nephrite je v praxi nasazována všude tam, kde je zapotřebí maximální flexibility, a kde je zároveň předpoklad širokých zákaznických úprav. Posledních několik let je tento systém také pravidelným vítězem ankety „Informační systém roku pro ČR a SR“.
Systém Helios, avšak v menší verzi s názvem iNuvio (dříve Orange), firma Colognia používá již dlouhodobě, a to na úrovni účetního a personálního oddělení a zpracování mezd. I tento systém bude od začátku nového roku nahrazen verzí Nephrite.
Důvodů pro změnu je celá řada, zmiňme si tedy alespoň pár hlavních:
Zavedení účetní metody „A“ pro efektivní finanční řízení v celé vertikále firemních procesů
Propojení ekonomiky a výroby pro lepší plánování a kalkulace
Systémová podpora procesního řízení
Sjednocení všech stávajících používaných softwarových řešení do jednoho systému
Standardizovaný a podporovaný systém (technologická a legislativní podpora třetí strany)
Profitovat z této změny bude nejen odběratelsko-dodavatelský řetězec, se kterým bude Colognia moci například komunikovat pomocí modulu EDI (Electronic Data Interchange – výměna elektronických dokladů) rychleji a s minimální chybovostí, ale také samotní uživatelé. Ti dostanou pro výkon své denní agendy moderní, podporované a rozvíjené řešení, které je možné doslova a do písmene nastavit pro každého uživatele zcela dle jeho přání a preferencí. Běžnou praxí tak bude situace, kdy např. obchodní zástupci budou pracovat každý v naprosto jiných obrazovkách, ale vždy se stejnými daty a při stejných systémových pravidlech.
Další nespornou výhodou z pohledu uživatelů i vedení společnosti je pak možnost systém upravovat dle nových, aktuálních požadavků pomocí velmi efektivních správcovských nástrojů a značně tak zrychlit zapracování požadovaných vývojů a funkcionalit jak pro odběratelsko-dodavatelský řetězec, tak pro uživatele samotné. Úpravy uživatelských obrazovek, přidávání či odebírání sloupečků, úprava formulářů či tiskových výstupů se tak stávají záležitostí v rozsahu několika desítek minut.
Pro fázi po zavedení systému máme také již vypracován budoucí rozvojový plán, kde se počítá například s řízením skladů online, nasazení specializovaného modulu Facility managementu, využívání principů strojového učení, vývoj nativní mobilní aplikace či tvorba „Konfigurátoru“ (jakési „informační křižovatky“, která bude v budoucnu pro Colognii zcela zásadní.
Finálním stavem je tak Colognia se systémem, který dokáže být efektivní a intuitivní pro uživatele, je základním stavebním kamenem budoucího rozvoje firmy a zároveň poskytuje vedení společnosti online aktuální a relevantní informace potřebné pro finanční a procesní řízení společnosti. Bez nadsázky lze také říci, že systém tohoto rozsahu již Colognii nebude v budoucnu nikdy „malým“, a to ať už z pohledu budoucího růstu, případné expanze, či akvizice.
Autor článku: Lubomír Snášel, vedoucí IT Colognia press
Potřebujete poradit s výběrem technologie, finalizace nebo s čímkoliv dalším?
Volejte zákaznické centrum +420 321 752 111
nebo
kontaktujte naše odborníky.